KAMU KURUMLARINDA YDS ŞARTI NASILDIR?

KAMUDA YDS ŞARTI.jpg

KPSS İÇİN YDS PUANI ALMAK ŞART MI?

KPSS puanlarının hesaplanması için adayların YDS puanlarının olması şartı 2017 yılı itibarıyla kaldırılmıştır. Ancak adayların bazı kurumların özellikle A grubu mesleklerine başvuru yapmaları için YDS puanlarının olması gerekmektedir. YDS sınavına girmek zorunluluk olmasa da daha fazla kuruma başvura yapabilmek adına YDS puanın olması önem arz etmektedir.

KAMU KURUMLARI HANGİ MESLEKLER İÇİN KAÇ YDS PUANI İSTİYOR?

Kamu kurum ve kuruluşları temelde A grubu kariyer meslekler olan Uzman Yardımcılığı, Müfettiş Yardımcılığı, Denetçi Yardımcılığı gibi mesleklerde YDS puanı istenmektedir. Kurumların bazıları YDS’ den 50 puan, 60 puan ya da 90 puana kadar talep edebilmektedir. Adaylar hedeflerini puanlara göre 

Hangi meslekler için YDS puanı gerektiğine aşağıdaki link üzerinden erişebilirsiniz.

(link gelecek)

YDS SADECE İNGİLİZCE DİLİ İÇİN Mİ GERÇEKLEŞTİRİLİYOR?

YDS sınavı yaygın olarak İngilizce dili için özdeşleşmişte olsa Farsça, Yunanca, Bulgarca, İspanyolca, İtalyanca, Almanca, Fransızca, Arapça, Rusça dilleri için de yapılmaktadır. Sınavları ÖSYM yapmaktadır. ÖSYM, İngilizce dâhil diğer diller için e- YDS olarak sınavı uygulamaktadır.

YDS PUANLARI KAÇ SENE İÇİN GEÇERLİDİR?

YDS puanları kural olarak kamu kurumlarına başvurularda, 5 yıl içerisinde kullanılabilmektedir. Kurumlar bu süreyi, 2 veya 3 sene gibi kısıtlamalar getirebilmektedir. Bu sebeple adayların puanlarını güncel tutmaları faydalarına olacaktır.

YDS İLE EŞDEĞERLİĞİ KABUL EDİLEN DİL SINAVLARI HANGİLERİDİR?

YÖK tarafından YDS denkliği kabul edilen sınavlar aşağıdaki gibidir:

  • TOEFL
  • IBT
  • PTE Academic 

Eşdeğerlik hesaplaması yapılırken YDS ‘ den 70 almış sayılmak için eşdeğer sayılan sınavdan adayın %70 oranında başarı elde etmiş olması gerekmektedir.
İlgilenebileceğiniz Eğitimler

İlginizi Çekebilecek Makaleler

2023-05-17
Detaylar makalemizde...
© 2019 İkinci Dil Online
Adres
Ar-Ge Merkezi: ODTÜ Teknokent SEM-2 Binası No B-5 Çankaya Ankara Operasyon Merkezi: Mustafa Kemal Mh. 2139. sk. 24/19 Çankaya Ankara