ALES BAŞVURUSU NASIL OLUR?

ALES BAŞVURU.jpg

ALES SINAVINA NASIL BAŞVURU YAPILIR? ALES SINAVI BAŞVURU ÜCRETİ NASIL YAPILIR?

ALES sınavına girmek isteyen adaylar, başvurularını elektronik ortamda ÖSYM Başvuru Merkezi aracılığıyla ya da bireysel başvuru bilgilerinin sisteme kaydını yaptıktan sonra başvuru yapabileceklerdir. ALES sınavına girecek olan adaylar:

  • ÖSYM’nin https://ais.osym.gov.tr internet adresinden,
  • ÖSYM Aday İşlemleri Mobil uygulamasından,
  • ÖSYM Aday İşlemleri Sisteminde mevcut olan e-Devlet ile kayıt ol butonu üzerinden ÖSYM AİS’e kayıt olarak e-Devlet sistemiyle de başvurularını yapabileceklerdir.

Adaylar AİS sistemi üzerinden giriş yaptıktan sonra ÖSYM Ana Sayfa üzerinden BAŞVURU YAP butonu ile ALES sınavına başvuruda bulanabilecekler. Başvuruyu tamamlayan adaylar ALES sınavının ücretini yatırabilirler. 16 Nisan 2023 tarihinde uygulanan ALES sınavı için adaylar ALES Başvuru Ücreti kapsamında 185 TL ödeme gerçekleştirdiler.

Adaylar sınav ücretini ödeme işlemlerini başvuru tarihleri arasında ve başvuru süresi bittikten sonraki ilk iş gününde gerçekleştirmelidirler.

Banka ile ödeme yapacak olan adaylar ise mesai saati bitiminde ödemeyi yapmalıdır.

ÖSYM’nin web sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan ‘’ÖDEMELER’’ kısmından kredi kartı veya banka kartı ile ödeme yapacak olan adaylar saat 23.59’a kadar yapmaları gerekir.

Banka ATM’leri ya da online bankacılık üzerinden ödeme yapacak olan adaylar ise ödemelerini saat 23.59’a kadar tamamlayabilirler.

Yurt dışından sınava başvuru yapmak isteyen adaylar, ücretlerini başvuru süreci içerisinde ÖSYM’nin web sayfasında e-İŞLEMLER’de yer alan ‘’ÖDEMELER’’ alanı kısmından kredi kartı veya banka kartı ile ‘’TL’’ olarak yatırmaları gerekecektir

ALES Sınavına başvuru tarihinde ödemeyi gerçekleştiremeyen adayların geç başvuru yapma imkanları da mevcuttur. Geç Başvuru gününde yapılan başvurularda sınav ücreti %50 artırımlı olarak ödenmektedir.

Peki ALES Sınavı Ücreti Hangi Bankalara Yatırılır?

Akbank, Albaraka Türk Katılım Bankası,  Finansbank, Kuveyt Türk, Ziraat Bankası, İş Bankası, Halkbank, ING Bankası üzerinden internet aracılığı ile ödeme gerçekleştirebilirsiniz. Akbank, Albaraka Türk Katılım Bankası, İş Bankası, Finansbank, Halkbank, Kuveyt Türk, ING Bank, Vakıf Katılım Bankasının tüm şubelerinden de ALES Sınavı başvuru ödemelerini yapabilirsiniz.


İlgilenebileceğiniz Eğitimler

İlginizi Çekebilecek Makaleler

2023-05-23
Detaylar makalemizde...
2023-05-19
Detaylar makalemizde...
© 2019 İkinci Dil Online
Adres
Ar-Ge Merkezi: ODTÜ Teknokent SEM-2 Binası No B-5 Çankaya Ankara Operasyon Merkezi: Mustafa Kemal Mh. 2139. sk. 24/19 Çankaya Ankara